Noc Bibliotek to IV ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki.
Hasło tegorocznej akcji to „RzeczpospoCzyta” – w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski czytamy polską literaturę, oglądamy ilustracje polskich twórców, twórczo zajmujemy się rodzimą sztuką, przyrodą, poznajemy polską historię sprzed stulecia i tę bliższą, a także wyobrażamy sobie Polskę za 100 lat. Mamy nadzieję, że tym hasłem zainspirujemy Was do wielu niekonwencjonalnych działań.

Dla naszej bibliotek to okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, działań  edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich. Są to najważniejsze cele przyświecające akcji Nocy Bibliotek.

W Noc Bibliotek  z 8 – 9 czerwca do Biblioteki Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych  w Gryfowie Śląskim zawitało 28 osób  ( uczniowie ZSOiZ w Gryfowie Śląskim oraz zaproszeni goście z Zespół Szkół w Lubomierzu wraz z Panią Moniką Hołubowicz ), aby uczestniczyć w akcji „RzeczpospoCzyta”.

W programie imprezy było zaplanowane :

- oglądanie  filmu polskiego, który pół roku temu miał premierę kinową – „Tarapaty” w reż. Marty Karwowskiej, udostępnionego przez głównych organizatorów Nocy Bibliotek,

- nocne zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryfowie Śląskim,

- przegląd prezentacji multimedialnych: „Ilustracje polskich twórców – Noblistów” oraz  „100 lat Niepodległej …poznajemy polską historię sprzed 100 lat i tą bliższą”

- INTEGRACJA GOŚCI NOCY- gra w karty pt.: Flirt z Niepodległą (to 28 kart i 280 zdań — cytatów z utworów wydanych w Polsce ok. 1918 r. oraz czytanych wówczas (i dziś) wierszy patriotycznych.

Ponadto: karaoke, wykonanie kolażu z kolorowych magazynów o dowolnej tematyce, prezentacja nowości wydawniczych, pieczenie pizzy, dyskusja o ulubionej książce,rozwiązywanie krzyżówki, ciche czytanie „do poduszki”

Oprac. Agata Pender, film zmontował Krystian Szczepanik z kl. III Ti

Zapraszamy na krótką relację.