W 2013/2014r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projektach staży zawodowych zagranicznych realizowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zasadach Programu Leonardo da Vinci.

W projekcie „ Młodzi rzemieślnicy w Europie” trzytygodniowy staż w Braunschweigu i Dreźnie odbywali mechanicy samochodowi, natomiast w projekcie „ Młodzi budowlańcy na szkoleniu w Europie” szkolili się stolarze.

Uczniowie technikum hotelarskiego wyjechali na sześciotygodniowy staż do malowniczo położonego Hotelu Salzburger Hof w Austrii.

Dzięki uczestnictwu w projektach młodzież zdobyła nowe doświadczenia zawodowe w zagranicznym środowisku pracy. Doskonalili swoje kompetencje językowe w zakresie języka codziennego i branżowego poprzez udział w kursie językowym przed  wyjazdem oraz podczas odbywania stażu. Mieli możliwość poznania kulturowości danego regionu oraz pracy w zespole  międzynarodowym. Poznanie nowych trendów w zawodzie daje szanse młodemu człowiekowi na porównanie ich z technologią stosowaną w polskich zakładach. Poprzez zdobyte doświadczenia staną się bardziej otwarci na nowe kontakty nie tylko zawodowe.

Nabycie uzyskanych kwalifikacji zawodowych zostało potwierdzone certyfikatem Europass Mobilność, który umożliwi zaprezentowanie umiejętności i kwalifikacji w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie oraz pozwoli na swobodne poruszanie się po europejskim rynku pracy.

Uczniowie o stażach:

Olesia z klasy IVT: ”Każdy zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach ciężko jest znaleźć dobrą pracę. Będąc na praktyce w Austrii otrzymałam również szansę na możliwość realizowania się w tym zawodzie za granicą. Jeśli jest się pracowitą, ambitną i otwartą osobą, wystarczy pokazać się z jak najlepszej strony, a pracodawca na  pewno to zauważy. Przez czas praktyki miałam okazję nauczyć się wielu nowych rzeczy, zarobić trochę pieniędzy oraz podziwiać niesamowicie piękne widoki, oprócz tego zaoferowano mi pracę. Jak widać – same plusy, więc warto spróbować !”.

 Emanuela z klasy IVT:sześciotygodniowe praktyki w Austrii – pierwsza myśl .. nie dam rady, nie poradzę sobie, nie dogadam się … Nowi ludzie, mnóstwo pracy i przede wszystkim doskonałe przyuczenie do zawodu z tak dużym zaangażowaniem. Dałam radę ! udało się ! wystarczy chcieć i nie bać się. Te praktyki były czymś więcej niż nauką. Otworzyły mi drzwi do pracy i kariery oraz do dalszego kształtowania się. Piękne krajobrazy, wspaniali ludzie i praca w zawodzie. Warto było !”.

 

20088113 CYMERA_20140309_211059  1937967_691726587569423_1401987260_n DSC_b3058 DSC_b4090 CYMERA_20140309_212240